Czym zajmuje się kancelaria adwokacka

Życie przynosi różne niespodzianki i wcale nie trzeba być na bakier z prawem, by popaść w kłopoty prawne czy nawet podjąć z nim walkę. Aby uczynić to skutecznie potrzebujemy pomocy profesjonalistów, czyli udajemy się po nią do kancelarii adwokackiej. Usługi pracowników kancelarii adwokackiej są odpłatne, jednak bardzo często odnoszona korzyść jest o wiele cenniejsza.

Czym zajmuje się kancelaria adwokacka?

Zakres usług prawnych jakie można otrzymać w kancelarii adwokackiej jest bardzo szeroki. Dzięki temu trudno wyobrazić sobie sprawę, która nie doczekałaby się pomocy adwokackiej. Najważniejszym dla klienta kancelarii adwokackiej jest zwykle fakt, że adwokat może występować wszędzie w jego imieniu, może go reprezentować w sądzie w każdego rodzaju sprawie, również karnej czy karno-skarbowej. Bardzo często głównym powodem szukania pomocy u adwokata jest właśnie ten przywilej. Stres jaki towarzyszy obradom na sali sądowej jest ogromny i to bez względu na charakter sprawy, dlatego zastępstwo procesowe wykonane przez adwokata warte jest każdej ceny. Bez pomocy adwokata nawet w błahej sprawie, np.:wykroczenia komunikacyjnego bardzo często po prostu się przegrywa.

Kancelaria adwokacka zawsze stoi po naszej stronie

O pomoc adwokata warto pokusić się szczególnie wtedy, gdy walczymy de facto z państwem, czyli administracją. Najczęściej tego rodzaju sprawy dotyczą nieruchomości lub koncesji, np.: nieprawidłowo przeprowadzonego zakupu obiektu, czy działki lub sprzedaży lokalu. Dość powszechne są też sprawy związane z ochroną środowiska. W każdej z nich trzeba wykazać się dogłębną wiedzą na temat prawa cywilnego, kodeksów, ustaw i przepisów, najczęściej bowiem mają one charakter skomplikowany i wielotorowy. Każdy z klientów angażując się w swoją sprawę bardzo często próbuje samodzielnie poznać podstawowe regulacje prawne, które dotyczą jego sprawy. I dopiero wówczas widać jak rozległej trzeba wiedzy, by swoją sprawę wygrać, bo tylko taki jest cel.

Doradztwo prawne, adwokat a radca prawny

Doradca prawny to stosunkowo młody zawód. Jego początek sięga lat 60.XX w. Początkowo miał służyć do obsługi prawnej państwowych przedsiębiorstw i to w ograniczonym zakresie. Radca prawny w tamtym czasie pozostawał na etacie przedsiębiorstwa, zatem nie był to zawód wolny. Wraz z upływem lat zakres obowiązków radcy prawnego coraz bardziej upodabniał się do zawodu adwokata, a katalog spraw, którymi mógł się on zajmować stale się poszerzał. Pierwotnie były to typowo sprawy administracyjno-handlowe, aktualnie to pełen zakres świadczeń. Z jednym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest reprezentacja klienta. Radca prawny nie może bowiem reprezentować swojego klienta w żadnych sprawach o charakterze karnym lub karno-skarbowym, te dwie dziedziny prawa nadal pozostają w gestii wyłącznie adwokata.

Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy doradcą prawnym a adwokatem. Doradca prawny nie ma obowiązku zachowania w tajemnicy tego, co usłyszał od swojego klienta w związku z udzielaniem mu porady prawnej, czyli doradca prawny wezwany na świadka nie może uchylać się od odpowiedzi sądowi na pytanie, które będzie dotykało kwestii sprawy jego klienta.