Doradztwo prawne w Poznaniu

Mawia się, że prawnik jest tym droższy, im później klient zwraca się do niego po pomoc. Z tego względu warto przeanalizować, jak wygląda doradztwo prawne w miejscu zamieszkania. W tym tekście pod lupę wzięty będzie Poznań.

Jakość usług

Jeśli chodzi o to kryterium, z pewnością Poznań wypada bardzo dobrze na tle całego kraju. Jest to miasto będące zdecydowanym liderem regionu, co powoduje koncentrację najlepszej jakości usług. Znacznym atutem jest również obecność Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który może pochwalić się jednym z najlepszych (obok Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego) wydziałów prawa i administracji w całej Polsce. Wykształceni tam prawnicy często decydują się na rozwijanie kariery w mieście swojej uczelni. Część kadry tego wydziału, oprócz pracy naukowo-dydaktycznej, prowadzi w Poznaniu swoją prywatną praktykę. Obecność znanych nazwisk i zasłużonych naukowców wpływa pozytywnie i mobilizująco na rynek usług prawniczych w tym mieście.

Cena

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy doradztwo prawne Poznań jest drogie. Najbardziej zgodne z prawdą będzie stwierdzenie, że kolokwialnie mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie. Rynek jest na tyle duży, że rozpiętość cen jest ogromna. Usługi cenionych specjalistów z uznaną w mieście lub w regionie (a w przypadku niektórych nawet w całym kraju) marką kosztują bardzo dużo, mowa tu nawet o kilkuset złotych za godzinę. Będą to na pewno dobrze wydane pieniądze, klient otrzyma gwarancję usług najwyższej jakości. Osoby mnie zamożne potrzebujące doradztwa prawnego także są w Poznaniu w dobrej sytuacji. Powinny się one kierować do młodych prawników i świeżo powstałych kancelarii. Najczęściej należą one do młodych absolwentów UAM, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku i są na etapie tworzenia sieci klientów. Z tego powodu konkurują niższymi cenami niż doświadczeni konkurenci. Często są to ich byli aplikanci. Pozwala to mieć zaufanie do ich wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.

Ogólna ocena

Poznań, jak większość dużych ośrodków akademickich oferuje dobrą jakość usług prawniczych przy dużej rozpiętości cen. Biorąc pod uwagę jakość kształcenia na UAM, mieszkańcy Poznania są w komfortowej sytuacji jeśli chodzi o jakość usług doradztwa prawnego, szczególnie mogąc korzystać z niewygórowanych cen u młodych zdolnych prawników będących u progu swojej kariery.